Co to jest implant zębowy?
Implant to sztuczny element wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, zastępujący korzeń utraconego zęba. Przypominający niewielką śrubkę z ukształtowanym gwintem, pokryty specjalną powłoką, strerylny, wykonany z tytanu – materiału, który jako jedyny wykazuje zdolność trwałego zrostu z tkanką kostną, dzięki czemu jest to rozwiązanie zarówno bezpieczne, jak i trwałe.
Czy implanty różnią się od zębów naturalnych?
Implant to najbardziej naturalny zamiennik utraconego zęba. Pod względem funkcjonalności, wyglądu (w tym koloru) oraz odczuć implant nie odbiega od własnego uzębienia.
Dla kogo implanty?
Dla każdego kto stracił jednego lub więcej zębów.
Układ naszych zębów jest tak skonstruowany, że nawet utrata pojedynczego zęba doprowadza do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania i utrzymania wszystkich zębów i doprowadza do przeciążeń zgryzowych, przechylania się zębów, zaników kości i zaników dziąsła.
Dlatego brak pojedyńczego zęba należy jak najszybciej uzupełnić.
W sytuacji gdy ząb zostaje zakwalifikowany do usunięcia, leczenie implantologiczne należy zaplanować jeszcze przed usunięciem tego zęba.
Jaki jest cel leczenia implantologicznego?
Stosowanie implantów pozwala odbudować pojedynczego zęba, kilka zębów, jak również dokonać pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadku utraty większości lub wszystkich własnych zębów. Leczenie implantologiczne powoduje że kość wyrostka zębowego nie ulega dalszemu zanikowi.
Dzięki implantom możliwe jest wstawienie brakujących zębów bez naruszania sąsiednich zębów.
Na implantach wykonujemy:
– pojedyńcze zęby
– mosty w przypadku braku kilku zębów
– protezy zębowe w przypadku braku większości zębów
Plan leczenia
W celu zaplanowania leczenia implantologicznego zapraszamy na wizytę, w trakcie której zostaną przedstawione wszystkie możliwości uzupełnienia braków zębowych i zaproponowana zostanie najlepsza opcja leczenia.
Bardzo ważne jest jakie są Państwo oczekiwania. Pozwoli to zaproponować taką opcje leczenia aby byli Państwo w pełni zadowoleni z efektów leczenia.
Ważna jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej ,mającej stanowić podłoże dla implantu.
Badanie stomatologicznej tomografii komputerowej pozwala na precyzyjne zaplanowanie zabiegu (przy uwzględnieniu ilości i jakości kości pacjenta we wszystkich płaszczyznach).
Istotny jest wywiad zdrowotny: przewlekłe choroby, przyjmowane leki, alergie, palenie papierosów.
Leczenie implantologiczne składa się z 2 etapów:
– część chirurgiczna – zabieg wprowadzenia implantów do kości.
Zabieg ten wykonywany jest w znieczulenie miejscowym (takim jak do zrobienia wypełnienia w zębie). Wizyta wprowadzenia pojedynczego implantu trwa ok 1 godziny.
– część protetyczna po okresie wgojenia się implantu do kości zazwyczaj po kilku miesiącach odbudowany jest na implancie właściwy ząb.
Na każdym etapie leczenia możliwe jest wykonanie odbudowy tymczasowej aby zamaskować braki zębowe.
Po jakim czasie od usunięcia zęba można wykonać implantację?
Implanty mogą zostać założone zarówno w świeży zębodół bezpośrednio po usunięciu zęba na tej samej wizycie(implantacja natychmiastowa), ale też wygojoną kość wyrostka zębowego po okresie 1-3 miesięcy ale także w miejsce gdzie ząb został usunięty wiele miesięcy czy lat wcześniej .
A co gdy jest mało kości potrzebnej do założenia implantu?
Gdy kości w miejscu zaplanowanej implantacji jest za mało, co jest diagnozowane na podstawie tomografii komputerowej, możliwe jest wykonanie zabiegu regeneracyjnego kości. Rodzaj potrzebnego zabiegu omawiany jest przy planowaniu leczenia.
Czy zawsze możliwe jest odtworzenie i nabudowa nowej kości zabiegami regeneracji kości?
Nie. Najczęściej planujemy zabiegi regeneracyjne ale są sytuacje gdzie nie można zaplanować takiego leczenia. Najczęstszymi przyczynami odstąpienia od zabiegów regeneracji kości są bardzo duże zaniki kości, ogólnie zły stan zdrowotny pacjenta a także niechęć pacjenta do kilkukrotnych zabiegów chirurgicznych i długiego czasu leczenia.
Jak długo trwa leczenie implantologiczne?
Z reguły leczenie implantologiczne trwa od 3 do 6 miesięcy w zależności od zastosowanych procedur. Pomiędzy etapem chirurgicznym a etapem protetycznym potrzebny jest czas na wgojenie się implantu.
Czy możliwe jest leczenie implantologiczne w ciągu jednego dnia?
Leczenie implantologiczne jest to leczenie wysokospecjalistyczne wykonywane na co najmniej kilku wizytach, począwszy od pierwszej wizyty konsultacyjnej, poprzez etap chirurgiczn(zabieg implantacji i poniejsza wizyta kontrolna-zdjęcie szwów) etap protetyczny(miara do odtwoarzenia zęba i kolejna wizyta oddania gotowej pracy protetycznej).
Czy należy zgłaszać się na wizyty kontrolne?
Tak. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się regularnie tak jak przed zabiegami implantacyjnymi co 6 miesięcy. W trakcie wizyt kontrolnych lekarz ocenia ogólny stan zdrowia jamy ustnej, kontroluje higienę jamy ustnej pacjenta. Okolicę implantu bada pod kątem stabilności implantu, ocenia jakość dziąsła i kości przy implancie.