Leczenie endodontyczne (tzw leczenie kanałowe) jest konieczne gdy w tkance znajdującej się wewnątrz zęba czyli miazdze zęba rozwinie się stan zapalny lub gdy ulegnie ona martwicy. Polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej, zapalnie zmienionej czy martwej miazgi, opracowaniu i dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz ich szczelnym wypełnieniu.
Leczenie kanałowe wykonuje się gdy dojdzie do zapalenia nerwu zęba.
Pojawia się wtedy silny ból i należy usunąć zmienioną zapalnie tkankę zęba.Zdarza się,że choroba wnętrza zęba przebiega bezobjawowo, a potrzebę leczenia kanałowego diagnozuje dentysta w trakcie badania.
Do leczenia pod mikroskopem używa się wielu specjalistycznych narzędzi: specjalnych giętkich, bardzo cienkich, wytrzymałych i jednorazowych narzędzi, endometru, urządzeń ultradźwiękowych, koferdamu, mikrosilników endodontycznych, mikroskopu.
Mimo pozornie wysokich kosztów leczenia, jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż usunięcie zęba i wstawienie implantu czy innego uzupełnienia protetycznego.
Najczęstsze przyczyny chorób zęba to:
- nie leczone ubytki próchnicowe
- nieszczelne wypełnienia,nieszczelne odbudowy protetyczne
- urazy, pęknięcia zębów
- rozległe, głębokie wypełnienia
- uraz zgryzowy
- patologiczne starcie zębów
Na potrzebę leczenia może wskazywać samoistny ból zęba,nadmierna wrażliwość na bodźce termiczne,pojawienie się przetoki,obrzęku,zmiany kostne widoczne na zdjęciach rtg , zmiana koloru zęba, uraz zęba.
Leczenia kanałowe jest warunkiem zachowania zęba w jamie ustnej. Prawidłowo przeleczony ząb jest zawsze o wiele lepszym rozwiązaniem niż jego usunięcie i zastąpienie go implantem lub mostem. Rozwój Endodoncji, nowoczesne techniki leczenia, sprzęt endodontyczny pozwalają na leczenie trudnych i skomplikowanych przypadków.
Elementy leczenia endodontycznego:
- znieczulenie
- usunięcie miazgi z komory i kanałów
- pomiary długości kanałów
- chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów za pomocą środków do dezynfekcji oraz narzędzi ręcznych i maszynowych
- szczelne wypełnienie kanałów
- kontrola radiologiczna
Staramy się o ile jest to możliwe wykonywać zabiegi endodontyczne w trakcie jednej wizyty. Pozwala to zaoszczędzić Państwa czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.
Jeżeli po badaniu okazało się, że ząb wymaga leczenia kanałowego, oznacza to że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Ta sytuacja, niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływająca na stawy oraz serce, nerki i inne narządy, wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.
Etapy leczenia korzeni zębów – krok po kroku
1. Diagnoza
Na tym etapie wykonuje się zdjęcie RTG i na jego podstawie określa liczbę korzeni (niektóre zęby mają 4 korzenie), ich kształt oraz szerokość i przebieg kanałów wewnątrz każdego korzenia i inne istotne cechy mające wpływ na przebieg leczenia.
2. Oczyszczanie
Z korony zęba zostają usunięte bakterie próchnicy. Pozostałe ścinki zęba zostają opracowane w taki sposób, aby umożliwiały łatwy dostęp do kanałów wszystkich korzeni.
3. Oczyszczanie zakażonych kanałów
Oczyszczenie kanałów odbywa się na 3 etapach:
- Usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego kanału.
- Zeskrobanie bakterii ze ścianek kanałów – ich porowata struktura sprawia, że bakterie łatwo w nie wnikają.
- Dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia nieusuniętych mechanicznie bakterii.
4. Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach
Puste, dokładnie oczyszczone kanały korzeni zostają wypełnione specjalnym, obojętnym biologicznie preparatem. Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii. Ostatni etap leczenia zęba to odtworzenie jego anatomicznych kształtów.
W leczeniu kanałowym najczęstszą trudność sprawia pokonanie dużego zakrzywienia korzenia, które utrudnia, a czasem uniemożliwia oczyszczenie kanału, nawet przy użyciu najwyższej klasy elastycznego pilnika.
Najczęściej zadawane pytania?
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem zwyczajowo wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że jest ono w pełni bezbolesne.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzeni i innych warunków panujących w jamie ustnej. Orientacyjnie leczenie kanałowe zęba, który ma 3 lub 4 korzenie (np. szóstka górna) może trwać ok. 1-3 godzin. Czasem proces leczenia wymaga większej liczby wizyt.
Dlaczego leczenie kanałowe jest takie kosztowne?
Na koszty leczenia ma wpływ wiele czynników: Nowoczesne leczenie endodontyczne – kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania. W procesie leczenia używa się od kilku do kilkunastu specjalistycznych, precyzyjnych tytanowo-niklowych narzędzi w różnych rozmiarach. Są to kosztowne narzędzia renomowanych firm, których używa się w najlepszych gabinetach na świecie. Ich maksymalna żywotność to kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że po jednorazowym użyciu ulegają uszkodzeniu w kanale zęba. Leczenie kanałowe wymaga ok. 3 zdjęć rtg. Leczenie korzeni wymaga użycia wielu preparatów chemicznych, które wspomagają trwałość efektu leczenia.
Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?
Leczenie kanałowe w ok. 96% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi okres, jednak lekarz nie jest w stanie dać pacjentowi gwarancji efektu. Bierze on odpowiedzialność za prawidłowy, zgodny ze sztuką medyczną proces leczenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni, które uniemożliwiają w pełni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia. Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postępowania, na skutek odporności organizmu, czy ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań.
Czy nie lepiej usunąć ząb?
Pomimo możliwości niepowodzenia, podjęcie ryzyka leczenia i poniesienie jego kosztów jest w pełni uzasadnione. Usunięcie zęba jest wyborem znacznie droższym i obarczonym większymi konsekwencjami. Koszt wprowadzenia sztucznego korzenia w miejsce po usuniętym zębie – implantu oraz odtworzenie na nim korony zęba wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. Nieuzupełnienie brakującego zęba spowoduje w siągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z luką.
© Mariusz Oboda