Która lepsza? Sczoteczka ręczna czy elektryczna?
Pytanie to często zadawane jest mi przez pacjentów.
Odpowiedź nie jest oczywista ponieważ szczoteczka musi być odpowiednio dobrana do naszych dziąseł i uzębienia.
Dobrze dobrana szczoteczka to taka, która pozwala nam dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, nie podrażnia dziąseł oraz jest przyjemna w użytkowaniu.
Przy wyborze szczoteczki musimy kierować się naszymi potrzebami w dążeniu do perfekcyjnego oczyszczenia wszystkich powierzchni zębów.
SZCZOTECZKI RĘCZNE (MANUALNE):
– w sprzedaży mamy szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Zalecam szczoteczki miękkie i średnie, nie rekomenduje używania szczoteczek twardych. Szczoteczka miękka jest bardzo delikatna, w trakcie mycia ledwo dotykamy dziąseł więc ich nie podrażniamy, ale wiele osób ma tendencje do zbyt mocnego nacisku takiej szczoteczki aby mieć uczucie dobrego wyszorowania zębów. Taka szczoteczka szybko się zużywa i szybko przestaje być skuteczna. Szczoteczka twarda dobrze czyści ale przy okazji może naruszać dziąsła co prowadzi do ich podrażnienia a później zaniku dziąseł czyli tzw. recesji dziąsłowych. Zatem najlepszą i najbardziej uniwersalną jest szczoteczka średnia.
np: http://www.elmex.pl/app/elmex/Enamel-Protection/PL/products/elmex-enamel-soft-toothbrush.cwsp
Technika mycia szczoteczkami ręcznymi:
Są 2 metody:
– technika wymiatania- szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 zęba, lekko dociskamy i wykonujemy ruch wymiatający zawsze od dziąsła w kierunku brzegu zęba. Ten ruch trzeba powtórzyć kilka razy w jednym miejscu.
http://www.elmex.pl/app/elmex/Sensitive/PL/products/elmex-sensitive-toothbrush.cwsp
– technika wibracyjna- szczoteczkę też ustawiamy pod kątem 45 stopni, dociskamy tuż przy dziąśle i wykonujemy krótki, wibracyjny ruch poziomy niemal w miejscu
Powierzchnie żujące czyli te którymi gryziemy na zębach bocznych czyścimy ruchami przód tył. Niezależnie jaka jest to technika to mamy wyczyścić wszystkie zęby na wszystkich powierzchniach.
Zawsze zwracam pacjentom uwagę na potrzeba dokładniejszego mycia zębów siódemek i ósemek czyli tam gdzie najtrudniej dosięgnąć.
Zalecam wymianę szczoteczki na nową 1 raz w miesiącu.
SZCZOTECZKI ELEKTRYCZNE :
Kupując należy zwrócić uwagę na kilka cech tych szczoteczek
– ilość obrotów na minutę – w mojej ocenie ten parametr jest bez znaczenia dla poprawnego czyszczenia
– timer – mierzy czas mycia – super sprawa, dzięki niemu nie skończymy mycia zbyt wcześnie
– kontrolka siły nacisku – ważna dla pacjentów mających tendencje do mocnego naciskania na zęby, gdy kontrolka zaświeci to wiemy że musimy skorygować siłę nacisku
– ruch pulsacyjny – ruch góra – dół pozwala na delikatne obchodzenie się z dziąsłami.
– dla osób lubiących gadżety – najwyższe modele szczoteczek mają aplikacje na smartfona pomagającą w jeszcze lepszym szczotkowaniu
Zaletą szczoteczki elektrycznej jest mała główka czyli łatwiej jest nią oczyścić tylne zęby, sama się kręci więc nie musimy wykonywać ruchów ręką
– technika mycia – ustawiamy szczoteczkę do powierzchni zęba prostopadle i bardzo powoli co 1-2 sekundy przesuwamy po kolejnych zębach.
Podsumowując:
Każdą szczoteczką możemy dokładnie umyć zęby przy zachowaniu odpowiedniej techniki mycia robiąc to dokładnie i starannie, bez pośpiechu.
Jeśli do tej pory używałeś tylko szczoteczki ręcznej to zachęcam do kupienia szczoteczki elektrycznej,niekoniecznie tej najdroższej.
Będziesz mógł sam ocenić i dokonać właściwego wyboru.
lek dent Natalia Tasior